مشروح گزارش نشست ریاست و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با جناب آقای بهروز مهدلو مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان

25 شهريور 1398 ساعت 20:52


روز یکشنبه مورخ ۹۸/۰۶/۲۴ نشست ریاست و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با جناب آقای بهروز مهدلو مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان و معاونین محترم ایشان و رییس کمیسیون معاضدت مالیاتی جناب آقای افراز و نیز نماینده اتاق بازرگانی جناب آقای برادران در محل کانون وکلای اصفهان برگزار شد.

در ابتدای جلسه ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور مدیر کل دارایی استان اصفهان و معاونین ایشان با تاکید بر اینکه پرداخت مالیات یک تکلیف قانونی است و قطعا وکلا از معدود صنوفی هستند که مالیات خود را بموقع پرداخت میکنند، اذعان داشت: متاسفانه در طی این چند سال اخیر به دلیل برداشت غلط در مورد درآمد وکلا، مبنی بر اینکه وکلا دارای درآمدهای گزاف میباشند، همواره تلقی این بوده است که آنها باید مالیات های سنگینی که پرداخت کنند. در موارد زیادی همکاران ما مکلف به پرداخت مبالغی شده اند که واقعا از توانشان خارج بوده است. این در حالیست که مشکلات اقتصادی و معضل بیکاری در صنف وکالت نیز وجود دارد، بنحوی که بعضی از وکلا به دلیل مشکلاتی مالی حتی قادر به تمدید پروانه های خود نبوده و بعضی به دلیل همین مشکلات، پروانه های خود را تودیع نموده اند. اینها قسمتی از مشکلاتی است که در جلسات قبلی با اداره دارایی عنوان شد. و امروز بر آن هستیم که با در نظر گرفتن چنین مسایلی به نقاط مشترکی با اداره دارایی برسیم و به همین منظور تفاهم نامه ای آماده شده است که امیدواریم با همکاری مدیرکل محترم اداره دارایی جناب آقای مهدلو و با توجه به اینکه تمدید پروانه وکالت مشروط به ارائه گواهی مفاصاحساب مالیاتی است و تاریخ تمدید پروانه های وکالت نزدیک است، هر چه زودتر این تفاهم نامه امضا و اجرایی شود.

در ادامه مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان، جناب آقای بهروز مهدلو ضمن تشکر از ریاست و اعضای هیأت مدیره کانون وکلا بابت ترتیب دادن این جلسه در پاسخ، ابراز داشت: امروز این جلسه را به فال نیک میگیرم و حتما در صدد اجرای بسته حمایتی با شما هستیم و آن را رسانه ای خواهیم کرد و تا قبل از موعد تمدید پروانه وکلا، بسته حمایتی اعلام و بسیاری از مشکلات مطروحه وکلا با استفاده از این بسته حمایتی مرتفع می گردد.

وی افزود: با توجه به سیاست سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اینکه صاحبان مشاغل مختلف از جمله پزشکان و وکلا برای شفافیت و رعایت عدالت باید در محل کار خود دستگاه پز نصب نمایند و فعلا طرح مذکور در حال اجرا برای پزشکان است و از اوایل مهرماه این طرح در مورد وکلا نیز باید اجرا گردد، توصیه می نمایم با توجه به اینکه وکلا قانونمند هستند در اجرای این طرح همکاری نمایند. 

آقای مهدلو اظهار داشت: مطمئنا بیش از ۵۰ درصد وکلا، درآمدهای بالا ندارند و نهایتا حدود ۱۰ درصد وکلا ممکن است، درآمدهای گزاف داشته باشند. عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی این را می گوید که هرشخصی به میزان درآمدش باید مالیات بدهد و آن که درآمد ندارد از مالیات معاف باشد.

در ادامه وکیل رستم شیرازی نایب رئیس کانون وکلای اصفهان با تاکید بر اعتماد دو طرفه میان وکلا و اداره دارایی گفت: اداره دارایی باید نسبت به اظهار وکلا علی الخصوص وکلای جوان اعتماد داشته و مستندات ایشان از جمله دفتر تمیر مالیاتی را بپذیرند.

پس از آن معاون رییس کل دارایی استان اصفهان، آقای افراز ریاست کمیسیون امورمالیانی کانون وکلا بیان داشت: تنها کانونی که کمیسیون معاضدت مالیاتی تشکیل داده است کانون اصفهان بوده است، در این کمیسیون که مدت ۱۲ سال از تاریخ تشکیل آن گذشته است، بحث های آموزش مالیاتی و مطرح نمودن مشکلات مالیاتی خود کانون بیشتر سر لوحه کار بوده است. همانطور که تبلیغات وسیعی در خصوص تبصره ماده ۱۸۶ در مورد گرفتن گواهی مفاصا حساب در سالهای گذشته برای همکاران از طریق این کمیسیون انجام شد، در خصوص استفاده از دستگاه خودپرداز هم این اقدام را انجام میدهیم، اما تقاضا می نمایم در جلساتی که بین کانون و اداره مالیاتی تشکیل میگردد ، اعتماد سازی صورت بگیرد تا نگرانی که همکاران در خصوص مباحث مالیاتی از بین برود.

نماینده اتاق بازرگانی آقای برادران بیان داشت: هیات مدیره اتاق بازرگانی در جهت رفع موانع کسب و کار به شدت در تلاش هستند و در جهت تسهیل کسب و کار سعی با اداره دارایی تفاهم نامه امضا نموده و از اداره دارایی برای صنوف مختلف بسته حمایتی گرفته شده است. مسلما در زمینه حرفه وکالت نیز باید به رفع موانع مختلف و تسهیل شرایط از جمله رفع مشکلات مالیاتی توجه جدی بشود.

در ادامه جلسه، بندهای تفاهم نامه پیشنهادی به طور تفصیل مورد بحث و گفتگو قرار گرفت؛ از رعایت احترام وشأن همکاران در هنگام مراجعه به اداره دارایی، تسریع در صدور گواهی مفاصا برای وکلای که به اداره دارایی مراجعه می نمایند، در نظرگرفتن وضعیت اقتصادی و مشکلات بیکاری وکلا و ....که در این موارد مذکور قول مساعد بر همکاری از سوی مسئولین اداره دارایی داده شد.

سپس بازرس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان اذعان داشت: ضمن اینکه در عصر خدمات الکترونیک و غیر حضوری می باشیم و در این راستا پیش بینی شده است که کانون وکلا بتواند در سال آینده پروانه ها را به صورت الکترونیک تمدید نماید، در صورت امکان در درخواست صدور گواهی ماده ۱۸۶ به صورت الکترونیک انجام شود و اداره مالیاتی نیز به صورت الکترونیکی پاسخ بدهد ،چه بسا افرادی که مالیاتشان قطعی است و یا از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کرده اند و نیازی به حضور و چانه زنی نداشته باشند و تعداد زیادی از مراجعین شما هم کم خواهد شد. که در این مورد نیز قول مساعدت و همکاری داده شد.

در پایان مقرر گردید تا مورخ ۳۱ شهریور ماه اداره دارایی نظر قطعی خود را مورد امضاء موارد پیشنهادی کانون وکلا بطور مکتوب اعلائم نماید.


روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل مریم ولایی،وکیل زینب کیانی، وکیل هما همایونی


کد مطلب: 2389

آدرس مطلب: http://isfahanbar.org/vdcd.j0x2yt0sna26y.html

کانون وکلای دادگستری اصفهان
  http://isfahanbar.org