مشروح سخنرانی رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلا در آیین چهل و یکمین تحلیف کارآموزان

20 مهر 1398 ساعت 13:49


 دکتر مرتضی شهبازی نیا ضمن اشاره بر اینکه وکیل در رابطه با موکل بار امانت بر دوش دارد که مسئولیت اجتماعی سنگینی هم برای وی ایجاد می‌کند اظهار داشت: وکیل باید به صنف خود متعهد باشد، به یاد داشته باشید عملکرد هر کدام از ما را به حساب کل صنف می‌گذارند همچنان که گرفتن حق‌الوکاله‌های کلان که تنها وکلای محدودی دارند را به پای همه وکلا می‌گذارند.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلا ضمن اشاره بر اینکه واژه عدالت دو حرفه وکالت و قضاوت را به هم پیوند میزند و همه جهانیان خواهان عدالت هستند چرا که خواهان عدالت بودن امری فطری و ذاتی است ادامه داد: مهمترین رسالت این شغل پایبندی به رسالت قانون است، حاکمیت قانون مهمترین دستاورد بشر تاکنون است چرا که در سایه استقرار قانون که در دو سده اخیر اتفاق افتاده همه تحولات زیرساختی و انسانی بشر رخ داده است.

وی با بیان اینکه حاکیت قانون نیازمند ساختاری است که افراد زورگو را سرجای خود بنشاند، گفت: باید افراد ضعیف بدانند که جایی هست که احقاق حق کند و حق آنها را از متعرضین به قانون می‌گیرد و این کار در حیطه وظایف وکیل و قاضی است. دکتر مرتضی شهبازی نیا بیان کرد: استقلال برای وکیل و قاضی یک تعهد اجتماعی است که تمام شهروندان، آن را از این دو شغل می‌خواهند، ضمن اینکه در قانون اساسی به لزوم وجود استقلال در مشاغل حقوقی اشاره شده است.

ایشان ضمن تاکید بر اینکه استقلال تعهد ماست، اذعان داشت: وکلای دادگستری باید مطالبه‌گر حاکمیت قانون باشند و این استقلال را به او داده‌اند که پای حاکمیت قانون بایستد.وکیل و قاضی هر دو یار و یاور هم هستند، دشمنان استقلال قاضی و وکیل زورمندانی هستند که نمی‌خواهند حاکمیت قانون را قبول کنند و باید بدانیم اگر حاکمیت قانون نباشد مردم سالاری هم وجود نخواهد داشت.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور با بیان اینکه هیچ نهادی نباید بر استقلال کانون‌های وکلا تاثیرگذار باشد، گفت: کانون‌های وکلا باید خوداتکا باشند و همه وکلا باید به استقلال این نهاد کمک کنند و در کنار آن پایبندی به اخلاق حرفه‌ای و ارتباط صحیح با جامعه را نباید فراموش کرد.

رئیس اسکودای کشور ضمن انتقاد از برخی رسانه‌ها عنوان داشت: مدیران کانون‌های وکلا به جای اینکه وقت خود را صرف ارتقاء و رفع نقایص کنند هر روز درگیر کارشکنی‌های جدیدی شده اند که برخی رسانه‌ها و صداوسیما نیز بر علیه این نهاد وارد کرده اند و با انگیزه‌های شخصی یا سیاسی باعث آزار و مکدر شدن آن می‌شوند بهتر است بدون برجسته کردن ضعف‌ها و اشکالات در همه موارد گفتگو را اولین اولویت بدانیم.

وی در ادامه افزود: چنین کارشکنی‌هایی لطمه و نتیجه‌ای جز تضعیف دستگاه قضایی ندارد، لذا همه ما باید تلاش کنیم تا استقلال کانون‌ وکلا حفظ شود و این کانون تحت تاثیر هیچ عامل بیرونی قرار نگیرد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان 


کد مطلب: 2424

آدرس مطلب: http://isfahanbar.org/vdcd.x0x2yt0ooa26y.html

کانون وکلای دادگستری اصفهان
  http://isfahanbar.org