مشروح سخنرانی ریاست کانون وکلای استان اصفهان در چهل و یکمین آئین تحلیف کارآموزان وکالت

20 مهر 1398 ساعت 13:52


 دکتر لیلا رئیسی، ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ضمن خیر مقدم به حضار و تقدیر از کمیسیون پرتلاش کارآموزی جهت آموزش کارآموزان اظهار کرد: افتخار می‌کنیم که در خدمت وکلای جوان هستیم و همواره تمام قوای خود را برای تربیت وکلای با اخلاق، باسواد و توانمند به کار گرفته‌ایم.

وی در ادامه خطاب به وکلای جوان اذعان داشت: به وکلای جدید توصیه می‌کنم حق را جدی بگیرید چرا که حق امری سبک نیست، حق بار سنگینی است که باید بر دوش یک وکیل تا زمانی که احقاق نشده سنگینی کند و یک وکیل باید با تمام وجود برای احقاق حق تلاش نماید.

ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ضمن اشاره به اینکه وکلا برای احقاق حق وارد این حرفه شده اند بیان کرد: جدی گرفتن حق یعنی باور کنید وارد یک حرفه مقدس شده اید و بدانید امرار معاش فرع بر احقاق حق است، وکلا برای امرار معاش وارد این حرفه نمی‌شوند بلکه برای احقاق حق آمده‌اند هر چند به واسطه احقاق حق خداوند امرار معاش حلال را هم نصیب آنها خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: قانون سلاح و ابزار کار ماست حتی برای یک بار هم که شده نباید قانون را دور زد و اصل رعایت قانون ضامن احقاق حق اصحاب دعوی و اولین قیدی است که باید بدان پایبند بود.

دکتر لیلا رییسی با تاکید بر نقش اساسی اصل حاکمیت قانون جهت از بین بردن فساد و مشکلات در جامعه اظهار کرد: وکلا نباید نسبت به صنف خود بی‌تفاوت باشند، از وکلایی نباشید که تنها به پرونده و دادگاه و موکل می‌اندیشند چرا که شرط حیات نهاد وکالت جدی گرفتن صنف است و در این راه باید به دغدغه‌های صنف خود واکنش نشان داده و حساس باشید.

وی با بیان اینکه کانون‌های وکلا جزء سرمایه‌های اجتماعی جامعه هستند، گفت: کانون‌های وکلا نهادهایی هستند که خیرشان به همه جامعه می‌رسد چرا که تربیت وکلایی را بر دوش دارند که خیرشان به مردم می‌رسد، مردم حق دفاع خود را از طریق وکلا محقق می سازند همچنین در اجرای عدالت و کشف حقیقت کمک کار محاکم قضایی هستند.

رییس کانون وکلای استان اصفهان در خصوص نقش کانون های وکلا در عرصه بین المللی گفت:در نظر داشته باشید که وکلا نیز در راستای حفظ وجهه بین‌المللی کشورمان نقش عظیمی داشته اند. در دعوایی که بعد از اقدام ظالمانه دولت آمریکا علیه کشورمان در قضیه برجام مطرح شد و همچنین طرح دعوا از سوی کشور ایران در دیوان بین المللی لاهه و این موارد بر کسی پوشیده نیست، با وجود این پس چه کسی می‌تواند بگوید که وجود وکیل در پرونده و اجرای قانون موثر نیست. برای ما همواره یک سوال وجود دارد که چرا باید کانون‌های وکلا بعنوان سرمایه‌های اجتماعی مهم کشور همواره مورد بی‌مهری قرار گیرند و این حجم از هجمه‌ها به آنها وارد شود؟

ریاست کانون وکلای اصفهان با ابراز تاسف از اینکه امروز دیواری کوتاهتر از دیوار کانون وکلا نیست، با طرح سوالاتی از نحوه ی قانونگذاری و رعایت اصل حاکمیت قانون ، بیان نمود : چرا باید برخی از بدخواهان ، تنها نهاد مدنی مستقل کشور را به کارهای غیرقانونی متهم کنند؟ از نماینده محترم مجلسی که از وزیر دادگستری می‌پرسد ، چرا آئین‌نامه سال ۸۸ لایحه استقلال کانون‌های وکلا اجرایی نشده است، پرسیده شود سئوال اگر به واقع دغدغه اجرای قانون را دارید ، چرا علیرغم انتقادهای صریح و شفاف کانون‌های وکلا و بسیاری از حقوقدانان برجسته کشور نسبت به غیر قانونی بودن نهاد موازی مرکز مشاوران و عدم اعتبار قانونی آئین‌نامه ماده ۱۸۷ و آزمون اعلامی اخیر مرکز مشاوران از مقامات مربوطه سئوال نمی‌ شود ؟ چرا اصل حاکمیت قانون زیر پا گذاشته میشود و با وجود قانون معتبر در خصوص پذیرش کارآموز وکالت چنین اقدامات غیرقانونی رخ می دهد. آیا پس از انقضای مدت اجرای ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه ، در حال حاضر قابل اجراست . در این ماده فقط اختیار بررسی صلاحیت برای صدور مجوز موسسات حقوقی به مرکز مشاوران اعطا شده است و نهاد موازی مجوزی در خصوص صدور پروانه ی وکالت ندارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در تشریح این موضوع اعلام نمود : تا وقتی قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت سال ۱۳۷۶ معتبر است ، تنها نهادی که مجوز صدور پروانه ی وکالت را داراست ، کانون وکلای دادگستری است . رعایت اصل حاکمیت قانون در خصوص این نهاد مدنی ایجاب میکند ، مرکز امور مشاوران ماده ۱۸۷ نتواند به موجب آئین‌نامه ای که معلوم نیست بر چه مبنایی در اسفندماه ۱۳۹۷ مصوب و ابلاغ شده است ، و حتی در بند چ ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه نیز چنین موضوعی دیده نمی شود ، اقدام به برگزاری آزمون و جذب وکیل نماید . وی در توصیه به کسانی که خواهان اجرای قانون و تحول در دستگاه قضا هستند، گفت: باید حرف کانون‌های وکلا شنیده و مشکلات آنها مطرح شود آزمونی در حال اجراست که ظرفیت، شاخص مدرک و قانون نظام وظیفه در آن رعایت نشده است و قطعا دادگستری برای گرفتن کارآموز نامحدود زیرساخت‌های لازم را ندارد و آموزش این عده از کارآموز قطعا مشکلات بسیاری دارد. دکتر لیلا ییسی در ادامه در خصوص هجمه های اخیر در خصوص امور مالیاتی وکلا بیان داشت ؟ چرا باید وکلا را به فرار مالیاتی چندین میلیاردی متهم کنند؟ چرا باید برخی نمایندگان مجلس چنین مباحث بی‌پایه‌ای را مطرح ‌کنند؟ در حالی که شرایط معیشتی تا حدی برای وکلای جوان که پا به عرصه ی وکالت نهاده اند نامناسب است که با امضای تفاهم‌نامه‌ای با مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان ، برای وکلای جوان بسته حمایتی تعیین شد و قطعا بسته حمایتی برای افرادی است که شرایط مالی خوبی ندارند. وکلا به طور قانونمند و با توجه به الزام قانونی در مورد تمدید سالیانه پروانه وکالت خود با اداره امورمالیاتی هر ساله باید تسویه حساب کرده و گواهی مربوطه را برای تمدید پروانه ارائه نمایند و تمامی این مباحث به دروغ در رسانه ها منتشر می شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید خطای چند نفر را به پای جمعیت چند هزار نفری یک صنف نوشت، اظهار کرد: اصل حاکمیت قانون در تمام مجامع بین‌المللی شاخص ارزیابی یک کشور است و قوانین ما نهاد وکالت و ارکان آن را پیش‌بینی کرده و مباحثی چون نحوه استقلال کانون، نحوه گرفتن کارآموز و اجرای آزمون را توضیح داده است پس چرا نباید این قوانین اجرا شود و به کانون‌های وکلا با وارد کردن هجمه آنها را به امور نادرستی متهم کنند وی با بیان اینکه انصاف نیست بگویند وکلا در مسیر پرونده‌ها مانع تراشی می‌کنند، خاطرنشان کرد: قانون‌گذار برای وکیل متخلف تنبیهاتی درنظر گرفته است و دادسرا و دادگاه انتظامی کانون وکلا با دقت به تخلفات احتمالی وکلا رسیدگی می نماید.

دکتر لیلا رییسی در ادامه افزود: وقتی چنین صنفی را ناامید و تحقیر کنید چگونه انتظار دارید وکلای جوان به مردم امیدواری دهند و از حق مردم دفاع کنند.وکیل تحقیر شده نمی‌تواند یاور خوبی برای موکل خود باشد.

وی با بیان اینکه ورود هجمه‌های سنگین وکلا را از وظایف صنفی و قانونی خود باز می‌دارد، اظهار کرد: آنها ناگزیر هستند مدام در بیم و امید بسر برده و وقت و انرژی خود را صرف دفع این هجمه‌ها نمایند که بی شک زیان و آسیب بی‌مهری‌به وکلا ، لطمات جبران ناپذیری به حقوق مردم و اعتبار دستگاه قضایی کشور وارد میکند.

وی در پایان به کسانی که خواهان اجرای قانون و تحول در دستگاه قضا هستند، اعلام نمود باید دغدغه کانون‌های وکلا شنیده و مشکلات وکلا جدی گرفته شود، امنیت شغلی وکلا نباید بیش از این نادیده و مخدوش شود بدون تردید دستگاه قضایی کشور بدون کانون وکلای مستقل و قضات مستقل، و رعایت اصل حاکمیت قانون به اهداف عالیه خود نخواهد رسید.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل فاطمه لاوی، زهرا امین 


کد مطلب: 2425

آدرس مطلب: http://isfahanbar.org/vdce.w8wbjh8en9bij.html

کانون وکلای دادگستری اصفهان
  http://isfahanbar.org