مشروح گزارش خبری نشست ریاست و اعضای هیات مدیره باجناب آقای ابوترابی،نماینده مجلس شورای اسلامی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 2398
 
روز چهارشنبه ۹۸/۰۶/۲۷ در نشست ریاست و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با نماینده مجلس شورای اسلامی جناب آقای ابوترابی، برخی از اعضای هیات مدیره، رییس کمیسیون پارلمانی کانون و همچنین جمعی از وکلا به ایراد سخن پرداختند.

در این نشست نائب رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ضمن اشاره بر اینکه تحقق دادرسی عادلانه منوط به داشتن استقلال قاضی و وکیل است اظهار داشت: در طی ۲۲ سال گذشته تعداد وکلا ۴۵ برابر شده است، در حالی که هیچ ارگان و سازمانی تا به این اندازه افزایش و جذب نیرو نداشته است ولی متاسفانه بازهم شنیده میشود که کانون ها انحصار طلب هستند. ضمن اینکه همین افزایش بی رویه تعداد وکلا موجب شده است که تعداد زیادی از وکلای جوان با مشکل کار و درآمد دست و پنجه نرم کنند بنحوی که حتی توان اجاره دفتر ندارند.

در ادامه وکیل سیامک اکبری ضمن خیر مقدم به نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: در هجمه هایی که علیه کانون های وکلا صورت می گیرد و بحث انحصار گرایی مطرح میگردد این نکته مغفول می ماند که تعداد پذیرش کارآموز توسط کمیسیونی سه نفره تعیین می گردد که دو عضو آن از قوه قضاییه و تنها یک تن عضو کانون وکلای است و بدیهی است که رای قوه قضاییه همیشه تعیین کننده خواهد بود.

پس از آن وکیل بهروز صادقی افزود:وکلا قشر خدوم جامعه و از بطن همین جامعه هستند، در میان وکلا ، سردار، جانباز، فرزند شهید، قضات بازنشسته، نمایندگان مجلس هم وجود دارد که در حال خدمت به اجتماع هستند. اما همین وکلا در این شرایط بد اقتصادی با مشکلات معیشتی روبه رو هستند. ما هر ساله مبالغ هنگفتی بابت تمدید پروانه به چندین نهاد از جمله دادگستری، صندوق حمایت و ... پرداخت می کنیم اما در قبال این هزینه ها چه خدماتی دریافت می کنیم؟!! قرار دادن یک نهاد موازی در کنار کانون های وکلا با منطق سازگار نیست، مانند این است که یک مجلس قانون گذاری در کنار مجلس شورای اسلامی تاسیس کنیم و هر دو به امر قانون گزاری بپردازند.

پس از آن وکیل عبدالمحمد بابا احمدی میلانی، ضمن خوش آمد گویی گفت: هر گونه اطلاعات مورد نیاز از طریق کانون وکلای اصفهان و اتحادیه سراسری کانون ها به صورت مستند و مکتوب در اختیار کمیسیون قضایی مجلس قرار می گیرد تا موضوع با کارشناسی و تعمق بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. وکیل علی شهبازی افزود: جامعه وکالت یک سرمایه علمی و حقوقی است که با عمل به نقش خود در جامعه یکی از پایه های توسعه قضایی در کشور است اما متاسفانه در حال حاضر با تصمیماتی که بر اساس تاثیرات لحظه ای بر جامعه گرفته میشود در حال تخریب این نهاد مدنی هستند که ظلم به آینده مملکت است چرا که غیر از دفاع از حقوق اصحاب دعوی، کانون وکلا میتواند برای دفاع از حقوق عمومی جامعه نیز نقش موثری ایفا کند چیزی که در کشورهای توسعه یافته وکلا انجام میدهند.

در ادامه وکیل منیژه حیدری افزود: پرداخت سهم بیمه به صندوق حمایت، اجباری و وکلا مکلفند هر ۳ماه یکبار مبالغی را بسته به میزان سابقه خود با لحاظ شاخص بانک مرکزی پرداخت کنند. متاسفانه تعداد همکارانی که مجبور به تودیع پروانه خود میشوند رو به افزایش است چرا که با شرایط کنونی وضعیت نامناسب معیشتی وکلا عده قابل توجهی توان پرداخت اقساط صندوق را نداشته لذا عطایش را به لقایش بخشیده و پروانه خود را تودیع میکنند.
وی در ادامه گفت: با وجود مشکلاتی که بیان شد و آماج حملات بیرونی که به کانون های وکلا وارد میشود این نهاد مدنی مظلوم واقع شده و باید بدانیم چنانچه افرادی که صلاحیت لازم را ندارند اجازه ورود به این نهاد را پیدا کنند ضربه محکمی به کانون وکلا خواهند زد که گریبان گیر جامعه نیز خواهد شد.

همچنین وکیل امیر باقریان اعلام داشت: یکی دیگر از مشکلات موجود در جامعه حقوقی این است که متاسفانه برخی از دانشگاه ها مبادرت به اخذ دانشجوی حقوق بدون آزمون نموده اند و در نتیجه خروجی فارغ التحصیلان حقوق و مسئله بیکاری آنها رو به گسترش است. قطعا وکیل زمانی میتواند در سیستم قضایی و فرآیند دادرسی نقش موثر داشته باشد که آموزش کافی را دیده باشد در غیر اینصورت نه تنها کمکی به سیستم قضایی نخواهد کرد بلکه مسایل بیشتری را بوجود می آورد. این در حالیست که با وجود وکلای کثیر آموزش به نحو مطلوب ممکن نخواهد شد برای سیستم قضایی خطرساز خواهد شد.

در ادامه وکیل مصطفی وفایی اظهار داشت: لازم است ذهنیت و دیدگاه ها نسبت به کانون های وکلا تغییر کند و بدانند که مسئله حل بیکاری در جامعه صرفا از طریق کانون های وکلا میسر نیست و نهاد ها و مراکز دیگر از جمله امور کارشناسان یا بانک ها و سایر ارگان ها را باید به حل این مسئله دخالت داد.

سپس جناب آقای ابوالفضل ابوترابی نماینده شهرستان نجف آباد در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از دعوت ریاست و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ضمن اشاره بر اینکه ایجاد عدالت به معنای واقعی نیازمند استقلال کانون های وکلا است، اذعان داشت: طرح جامع وکالت در طول سه دوره در کمیسیون قضایی مطرح بود که نهایتا در دوره قبل رد شد.طرح کنونی بر اساس استقلال وکیل، استوار است. طی گزارش حقوق بشری سازمان ملل، ۶۴ ایراد در مورد طرح جامع وکالت مطرح شده که اساسا سیاسی است ولی یکی از ایرادات آن موضوع از بین رفتن استقلال وکلاست، متعاقبا کانون وکلا و قوه قضائیه و نمایندگان مجلس هر کدام اقدام به ارائه طرح نمودند؛ که در مجموع چهار طرح ارائه شد.

نماینده مجلس در ادامه ضمن تاکید بر اینکه بنده به طرح استقلال وکلا معتقد میباشم، افزود: قضات و کارمندان نباید بعد از بازنشستگی به حرفه وکالت روی اورده و درخواست پروانه وکالت نمایند چراکه حکومت یکبار برای این افراد شغلی را ایجاد نموده و اشتغال مجدد پس از بازنشستگی بی معنا خواهدبود.

وی در ادامه افزود: نظر شخصی بنده این است که باید به سمت وکالت جباری رفت و در پرونده های حقوقی داشتن وکیل اجباری شود. ضمن اینکه بنده در دوره قبل، ۲۶ طرح از جمله طرح جرم سیاسی و طرح قانون صدور چک را به مجلس ارائه داده ام و در حال حاضر اصلاح قانون فروش آپارتمان در دست بررسی است. در هر حال لازم‌ است وکالت اجباری به عنوان یک کار پژوهشی بررسی و ارائه گردد و با قانون اساسی و اسناد بالادستی تطبیق داده شود.

در ادمه جناب آقای ابوترابی در خصوص صندوق های بازنشستگی افزود: نظام باید در خصوص صندوقهای بازنشستگی تصمیم قطعی بگیرد چرا که صندوقهای بازنشستگی به استثناء مواردی در حال ورشکستگی هستند.
نماینده مردم شهرستان نجف آباد در پاسخ به ایرادات مطرح شده نسبت به طرح حذف آزمون وکالت افزود: در طرح قبلی ارائه شده در صورتی که فرد ۶۰ درصد نمره رتبه اول آزمون را کسب مینمود پذیرفته محسوب میشد. به نظر طرح ما از آنچه هم اکنون مرکز مشاوران در حال اجرای آن می باشد بسیار بهتر بود، اما طرح ما در این مجلس دیگر بررسی نخواهد شد.

ایشان در مقابل ایرادات وارد به آزمون مرکز مشاوران، آزمون مذکور را دارای ایراداتی دانست اما از آن حمایت نمود. وی در ادامه افزود: انتظار میرود که جامعه حقوقدان ما بلحاظ تجربه و تحصیلات با ارزشی که دارند برای حل مشکلات مردم دست به دست هم دهند. همچنین وکلا باید در قبول وکالت،طرح دادخواست،تنظیم لایحه و... دقت لازم را داشته باشند تا از طرح دعاوی اشتباه و بیهوده جلوگیری شود. در پرونده هایی که وکلای باسواد و منصف حضور داشته باشند رسیدگی بسیار راحتتر خواهد بود و احقاق حق از سوی قاضی پرونده سریعتر صورت میگیرد. به هر حال وکیل باسواد در برقراری عدالت فوق العاده موثر خواهد بود.

وی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: بنده به استقلال کانون وکلا اعتقاد قلبی دارم.


روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل هما همایونی، وکیل زینب کیانی، وکیل فاطمه نظری،وکیل زهرا امینی
Share/Save/Bookmark