متن سخنان ریاست کانون وکلای مرکز در خصوص وضعیت صندوق حمایت وکلا و پرسش و پاسخ راجع به این موضوع‌
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب: 2354
 
صبح روز پنجشنبه مورخ ۹۸/۰۵/۰۳ دکتر عیسی امینی ، رییس کانون مرکز در محل کانون اصفهان در میان جمعی از همکاران اصفهانی پس از ارایه ی مطالب علمی و صنفی در خصوص وضعیت صندوق حمایت وکلا و پرسش و پاسخ راجع به این موضوع‌ به ایراد سخن پرداخت.
 
ریاست کانون مرکز در خصوص اعطای وام از صندوق حمایت به کانون مرکز اظهار داشت:
ما تا امروز هرگز وجهی از صندوق حمایت دریافت نکردیم. خودمان شروع به ساخت این ساختمان کردیم و آهن و وسایل آن را خودمان با پول خودمان، خریداری کردیم. فشارها را تحمل کردیم، کانون مرکز تا امروز یک ریال، پول دریافت نکرده است. از لحاظ بدهکاری هم ما از حیث بدهکاری سرانه، چهارمین یا ششمین بدهکار هستیم. 
 
دکتر عیسی امینی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در سالهای اخیر با افزایش ظرفیت و ورود وکلای جوان و کاهش سطح درآمدی آنها و افول وضعیت اقتصادی، دغدغه تأمین اجتماعی و حقوق بازنشستگی از گذشته پررنگ تر شده، و از طرفی این نگرانی در خصوص زمانی است که وکلا به سن بازنشستگی می رسند، آیا صندوق از نظر تراز مالی در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت، گفت: با شرایطی که می بینیم و عدم انگیزه وکلا برای بازنشستگی، تردید نکنید وضعیت صندوق حمایت قطعا بهتر از بسیاری از صندوقهاست؛ چون می دانید که غالبا ورشکسته شده اند، ما خطر اختلاس نداریم، تصرف غیرقانونی بر مال نداریم چون بومی اداره می شود .دوم این که بر اساس آیین نامه اصلاحی اخیر در آمد زدایی بیشتر خواهد شد. در هر صورت احتمال بسیار ضعیفی است که ما در آینده دچار ورشکستگی شویم و تحلیل‌های اقتصادی حسابرسان مستقل هم دال بر این است که وضعیت خوب است.
وی در ادامه در پاسخ به سوال در خصوص اصلاحات آیین نامه صندوق و بدهکاری همه کانونها به صندوق ازجمله کانون مرکز، توضیح داد: در همین دوره اصلاحات آیین نامه خواهیم داشت اما در خصوص اساسنامه تغییری حاصل نخواهد شد. زیرا فرمت های اساسنامه های صندوق های بازنشستگی در تأمین اجتماعی بگونه ای است که اگر اصلاح کنیم مشکل پیش می آید.
وی در ادامه افزود: اصلاح آئین نامه از طریق وزیر دادگستری و هیأت وزیران باید انجام شود. ما چند اصلاح انجام دادیم، بعنوان مثال همین بحث ۱۱ درصد است که بجای ۸ درصد بشود ۱۱ درصد؛ یعنی سهم کانون فقط ۱ درصد باشد چون به غیر از این اگر باشد مجبور است از طریق کارهایی این مبلغ را تأمین کنند یا از جیب خود شما جبران کنند.
در خصوص اصلاحات آیین نامه مواردی مد نظر قرار گرفته است، من جمله اجازه سرمایه گذاری فقط در شکل واکسینه شده و محدود در آئین نامه پیش بینی کردیم.
 
راجع به بدهی، همانطور که می دانید وصول بدهی، ربطی به رئیس مجمع ندارد و برعهده هیأت مدیره است. سئوال شما بطور غیر مستقیم این است که کانون مرکز، بدهی خود را پرداخت نکرده، ما در این همه سال، دقیق پرداخت کردیم، سرانه ما بسیار بالا بوده، هنوز هم ما از حیث سرانه، ششمین هستیم. از طرف دیگر در فشار اقتصادی هستیم تا بتوانیم از بحران سفت کاری ساختمان، عبور کنیم تا برج آبان، این همه سال واریز کردیم، این همه کانون بدهکار وجود دارد، چرا فکر می کنید که کانون مرکز نمی تواند ششمین بدهکار باشد. پس از سالها ایفا کننده خوب، چند ماه تعلل داشته باشد. آیا صندوق به تمام کانونها کمک نکرده و وام نداده؟ ما که تنها امتیازمان این بوده که چند ماه تعلل کردیم، ۳۰ میلیارد هم پولی نیست، نهایتا یک ساختمان را می فروشیم و پول آن را می دهیم. 
در خصوص آئین نامه باید شأن آن رعایت شود و با رعایت همین شان ان را اصلاح می کنیم؛ اصلاحاتی که سالهاست صورت نگرفته و اکنون این هیئت مدیرعامل جرأت داشت و این کار را کرد. بسیار به ما تاختند اما خبر ندارند که مدیران کانونهای وکلای کشور، رؤسای کانونها، اعضای هیئت مدیرعامل و .... یک طرح به مجلس ارائه دادند که به جای ۱۱ درصد به ۱ درصد، ۱۲ به صفر است.
 
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش : وکیل مریم ولایی
Share/Save/Bookmark