واکنش دکتر لیلا رییسی ، ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان به سخنان اخیر رییس دیوان عالی کشور
واکنش دکتر لیلا رییسی ، ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان به سخنان اخیر رییس دیوان عالی کشور
تاریخ انتشار : شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب: 2320
 
حضرت آیت الله مرتضوی مقدم ، ریاست محترم دیوان عالی کشور در خصوص اظهارات جنابعالی در ارتباط با بانوان وکیل بعنوان یکی از اعضای جامعه وکالت نظر شما را به موارد زیر جلب می نمایم:

انسان‌ها اعم از زن و مرد موجودات اجتماعی هستند که خداوند حکیم توانایی و شایستگی زندگی اجتماعی از جمله مشارکت در فعالیت‌های جمعی و اشتغال در حرف مختلف را به آنها اعطاء نموده است . خالق حکیم هستی، کار عبث و بیهود انجام نمی‌دهد، منطقی و قابل پذیرش نیست که اصولا نیمی از مخلوقاتش موجب فریب نیمی دیگر شوند. البته شاید نظر شما صرفا مواردیست که بر خلاف اصول مسلم و بعنوان استثناء در هر حوزه ای از زندگی اجتماعی ممکن است مشاهده شود، که بطور حتم آن هم مختص زنان نبوده و مردان را هم در بر می گیرد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی کشور ایران ، با در نظر گرفتن مبانی اعتقادی دین اسلام ، حق فعالیت اجتماعی، بویژه اشتغال را فراتر از جنسیت برای همه زنان و مردان ایرانی به رسمیت شناخته و بر همین اساس دستگاه قضایی کشور ایران از حضور وکلا و قضات زن و مرد بهره مند است. بدون تردید در این حرف مقدس در کنار ده‌ها هزار انسان شریف که بعنوان قاضی یا وکیل مشغول هستند، معدود افراد خاطی نیز دیده می شوند که بطور حتم منحصر به زنان یا مردان و قضات یا وکلا به تنهایی نمی‌باشند که در این بین متهم کردن بانوان وکیل به فریب کاری و هشدار به قضات مرد، صرف‌نظر از آنکه با تمام مبانی اعتقادی و قانونی کشور ایران در تعارض آشکار بوده و موجب نادیده گرفتن تلاش‌های شایسته این عزیزان در اجرای حق دفاع مردم می گردد، موجب زیر سوال بردن نظام جمهوری اسلامی و بویژه دستگاه قضایی کشور می شود.

برخلاف رویکرد مثبت ریاست جدید قوه قضاییه به نهاد وکالت و نگرش واقع بینانه ایشان در حوزه منع خشونت علیه زنان در روزهای اخیر که موجب بارقه امید و نوید تعامل و همدلی برای جامعه وکالت کشور گردیده، بکار بردن چنین عباراتی در مورد بانوان وکیل، موجب تعجب و دلخوری عمیق وکلای کشور گردیده است.

در شرایط فعلی که کشور بیش از هر زمانی به همدلی و انسجام نیازمند است و تحول در دستگاه قضایی بعنوان یک دغدغه جدی، مستلزم همگرایی و تعامل روزافزون جامعه حقوقی کشور بویژه وکلا و قضات می باشد، شبهه بدبینی و تشکیک نسبت به جایگاه والای بانوان وکیل در دستگاه قضایی کشور موجب واگرایی و تشتت خواهد گردید. ‌

استدعا دارد جنابعالی نسبت به رفع این شبهه و بیان مواضع شفاف و صریح خود در این مورد اقدام فرمایید.


روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark