مشروح سخنرانی ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در نشست علمی- صنفی این کانون
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب: 2355
 
روز پنج شنبه مورخ ۹۸/۰۵/۰۳ نشست علمی صنفی با حضور آقایان دکتر عیسی امینی ریاست و دکتر صمد زاهد پاشا نائب رئیس کانون وکلای مرکز و جمعی از وکلا در کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تشکیل شد. در ابتدای این نشست ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان، ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور مهمانان، و سایر مدعوین اذعان داشت: این تعامل میان کانونها نشانه وحدت و تعامل میان آنهاست.
 
 دکتر لیلا رئیسی ضمن اشاره به اهمیت مسائل صنفی و ضرورت آگاهی وکلا و پیگیری آنها، بیان داشت: متاسفانه چندی است که شاهد سیلی از هجمه های گسترده علیه نهاد وکالت کشور هستیم. هجمه هایی كه بخش مهمی از نیروی كانون های وكلا را كه باید صرف دفاع از حقوقمردم گردد را به خود مشغول داشته است. البته بی توجهی به جایگاه نهاد وکالت و تلاش برای تضعیف و نابودی آن از سوی کسانی که نه شناخت کافی در مورد این نهاد داشته و نه اعتقادی به اهمیت حق بر دفاع مردم دارند، موجب وحدت و همدلی بیشتر میان کانونها و اعتقاد راسختر برای حفظ نهاد وکالت کشور گردیده است.

وی افزود: خوشبختانه هیات مدیره کانون های وکلا و هیات رییسه اتحادیه با تدبیر و تلاشهای روزمره خود در جهت حفظ نهاد وکالت و بقای آن در برابر این هجمه ها ایستاده اند. جامعه وکالت کشور در چند اسال اخیر سختیهای زیادی را پشت سر گذاشته است، مواردی همانند ایجاد نهاد موازی مرکز مشاوران ماده ۱۸۷ و سپس توسعه آن، طرح حذف آزمون، طرح و دامن زدن به مباحثی همانند حق الوکاله های نجومی و اکنون معرفی وکلا بعنوان موانع رونق تولید و اعمال فشار به بخش خصوصی برای مطالبه اصلاح ماده ۳۲ قانون آیین دادرسی مدنی مبنی بر مجاز شدن بنگاه ها و موسسات اقتصادی جهت استفاده از نماینده حقوقی بجای وکیل. جالب است که طراحان علیه نهاد وکالت، تصور می کنند آحاد مختلف جامعه چندان از این مباحث را متوجه نشده و نمی دانند طرح اینگونه تئوریها تا چه حد غیر اصولی و خلاف اصول اساسی و جهانی حاکم بر این حوزه است!!!
در حالی که اینگونه نیست و مردم آگاه می دانند که واقعیت امر چیست و پشت این تلاشها نیت واقعی چیست؟
 ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان افزود: در مورد تلاش اخیر علیه وکلا باید توجه داشتامروزه در سراسر دنیا موضوعات تجاری بعنوان موضوعات تخصصی دیده می شوند، بنحوی که در بیشتر کشورهای توسعه یافته برای حل و فصل دعاوی این بخش، از دادگاههای تخصصی با حضور قضات و وکلای متخصص در امور تجاری استفاده می کنند. قطعا کشور ما نیز از این امر نباید غافل باشد. در موضوعاتی همانند مالکیت فکری، اسناد، تجاری، قراردادهای تجاری و ....ضرورت حضور قاضی و وکیل متخصص، غیر قابل انکار بوده و باید برای کمک به توسعه اقتصاد و تجارت کشور مقنن در کنار ایجاد مراکز تخصصی داوری، محاکم تخصصی همانند کشورهای توسعه یافته ایجاد نماید. تصور کنید در چنین وضعیتی عده ای فعالان شریف و زحمت کش اقتصادی را به اشتباه و با نیات خاص برای تامین منافع خودشان، به سمت طرح درخواست فوق راهنمایی و هدایت نمایند. غافل از اینکه این قشر پر تلاش خود بهتر از هر کسی بر آسیبهای جدی این امر آگاه است.  
دکتر رئیسی سپس اظهار نمود: بر خلاف آنچه در این درخواست گفته شده بنده به صراحت اعلام می نمایم نه تنها وکلا مانع رونق اقتصادی نیستند، بلکه حامی تولیدکنندگان شریف کشور بوده و در تمام دنیا همیشه ارتباط بسیار خوب و توام با تعامل میان اتاقهای بازرگانی و کانونهای وکلا بوده است. کانون وکلای اصفهان نیز در همین راستا جلساتی را با اتاق بازرگانی استان اصفهان در جهت همکاری هرچه بیشتر برای رفع دغدغه های تجار و تولیدکنندگان استان در زمینه بهره مندی از خدمات مشاوره ای و وکالتی برگزار نموده و انشاءالله در این زمینه تفاهم نامه ای را منعقد خواهیم نمود.

امیدواریم با درایت و هوشمندی مسئولین محترم، بویژه ریاست محترم قوه قضاییه جناب آیت الله رئیسی، جریان منفی هجمه سازی علیه وکلا و نهاد وکالت کشور پایان پذیر و بیش از این ادامه این جریان نامیمون موجب اتلاف انرژی و ورود آسیب به نهاد وکالت، دستگاه قضایی و حقوق مردم نشود.
 اما آنچه مسلم و مهم است وظیفه تک تک افراد جامعه وکالت کشور است، که علیرغم وجود تمام مشکلات و دغدغه های مختلف بویژه مشکلات معیشتی و بیکاری، با صبوری نسبت به مسائل اساسی نهاد وکالت حساس بوده و با تعامل و هم فکری مواضع بجا اتخاذ نموده و در راه حفظ این نهاد لحظه ای غفلت نورزیم . قطعا تاریخ قضاوت خواهد کرد که وکلا و کانون های وکلا با چه فشارها و هجمه ها و حمله های بیرونی مواجه شده و چگونه عده‌ای منفعت طلب در پی به زانو درآوردن و نابودی این نهاد بوده اند.
اما جامعه وکالت کشور با هوشمندی و درایت و تحمل بسیاری از سختیها، نه تنها در مقابل این مشکلات مقاومت کرده اند، بلکه با همدلی و تامل به ایفای نقش موثر و مفید خود در خدمت به مردم و توسعه نظام حقوقی کشور با سربلندی و موفقیت عمل نموده است.
 
 
کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل فاطمه لاوی
 

 
Share/Save/Bookmark