رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری اصفهان:
هدف از وکالت عدالتخواهی و احقاق حق است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 3719
 
رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت:هدف از وکالت، عدالتخواهی و رسیدن به عدالت و اجرای آن و احقاق حق است.
آئین چهل و هفتمین تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری استان اصفهان روز جمعه 6 آبان ماه با حضور اعضای هیات مدیره و سایر مهمانان و خانواده های کارآموزان برگزار شد. در این مراسم دکتر حسین ادیب، رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای اصفهان در سخنانی ضمن خوشامدگوئی به مهمانان گفت:
کارآموزان وکالت با ادای سوگند و قسم به جرگه وکالت وارد خواهند شد. یک سوگند قضائی داریم که در دادگاه و سیستم قضائی عنوان می شود و در این سوگند تکلیف دعوا مشخص خواهد شد. امروز ما از سوگند عهدی صحبت می کنیم. کسانی که منصب، شغل و حرفه ای را انتخاب می کنند و به کاری گمارده می شوند که از اهمیت خاص و ویژه برخوردار است از آنها عهد گرفته می شود. رئیس جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه، نمایندگان مجلس به عنوان اعضای قوه مقننه، قضات محترم دادگستری به عنوان قوه قضائیه و ... باید عهد بسپارند.
او افزود: پزشکان، کارشناسان و وکلای دادگستری نیز باید قسم یاد کنند. در این عهد ما چه قسمی یاد می کنیم؟ با مطالعه قسم نامه خط و مرز حرکتی مشخص می شود. هر قشری قسم نامه خود را دارد. در واقع بایدها و نبایدهایی که یک وکیل دادگستری باید به آنها توجه کند در قسم نامه ذکر شده است. وکیل دادگستری باید پایبند به قانون باشد و نظامات دولتی و حرفه ای را رعایت کند.
دکتر ادیب تصریح کرد: یک وکیل با مردم، مقام قضائی در ارتباط است و در همه این ارتباطات باید رعایت ادب و احترام را سرلوحه کار خود قرار دهد. نوع رابطه وکیل با وکیل طرف مقابل باید به نحوی باشد که سرمشق دیگران باشد. آداب و نوع رفتار در مرحله دفاع، نشان دهنده شخصیت وکیل مدافع است. یک نوع رابطه دیگر وکیل با کانون وکلاست که باید این رابطه حرفه ای را همواره حفظ کند.
رئیس کمیسیون کارآموزی در ادامه گفت: من به کارآموزانی که موفق به گذراندن دوران سخت کارآموزی شده اند و خانواده آنها تبریک می گویم و تاکید می کنم که هدف از وکالت، عدالتخواهی و رسیدن به عدالت و اجرای آن و احقاق حق است. یک وکیل مستقل و شجاع سرباز عدالت است، بواسطه اینکه ابزار دفاع از حقوق مردم در دستان وکیل دادگستری است. مسلما عدالتخواهی با کینه توزی و انتقام جوئی در تضاد است و یک وکیل هرگز انگیزه اش کینه توزی نیست.
دکتر ادیب افزود: آموختن هیچگاه درجه و زمان ندارد. وکیل دادگستری باید آرای وحدت رویه، مقررات قانونی و دانسته ها و الزامات خارج از بحث وکالت را در خود تقویت کند تا به عنوان یک وکیل قدرتمند شناخته شود. وکیلی موفق خواهد بود که هیچگاه خود را شریک احساسی موکل خود نکند و با درایت و بدون حاشیه دفاع درست در محاکم انجام دهد.
او ادامه داد: هم اکنون کانون وکلای دادگستری استان اصفهان 266 نفر کارآموز دارد که از این تعداد 166 نفر آقا و 100 نفر خانم هستند. لازم به ذکر است که در آزمون ورودی 1400 نیز 411 نفر پذیرفته شده اند که اسامی آنها اعلام شده و به زودی برای ثبت نام اقدام می کنند. کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان مقدمات انجام کارآموزی 411 نفر که به جمع کارآموزان این کانون اضافه می شوند را فراهم می کند تا بتوانند دوران کارآموزی را پشت سر بگذارند.
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark