در گفتگو با خبرگزاری ایسنا مطرح شد؛
انتقاد رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان از عدم بکارگیری مشاوران حقوقی در فیلم و سریال های با مضمون وکالت
تاریخ انتشار : شنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب: 4452
 
دکترحسین ادیب، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مواردی که در فیلم‌ها و سریال‌های حقوقی مطرح می‌شود، تصریح کرد: موارد حقوقی که به‌صورت فیلم یا سریال مطرح می‌شود در بسیاری از اوقات بیانیه وکلا را به همراه دارد؛ چراکه گاهی تخریب های غیرمنصفانه نسبت به حرفه وکالت وارد می‌شود. ظاهراً در فیلم و سریال‌ها از مشاوران حقوقی و وکلا کمک گرفته‌نمی‌شود.
وی توضیح داد: مثلاً هنوز که هنوز است در فیلم‌ها می‌شنویم که می‌گویند من تو را از ارث محروم می‌کنم شاید بارها و بارها شنیدیم که یک پدر به دخترش یا پسرش این را می‌گوید در صورتی‌که از نظر قانونی هرگز چنین چیزی نداریم از نظر قانونی کسی که می‌خواهد وصیت کند، فقط نسبت به یک‌سوم اموالش می‌تواند وصیت کند و مابقی طبق قانون ارث و مقررات شرعی تقسیم می‌شود، بله اگر شما در زمان حیاتت همه اموالت را به نام کسی کردی دیگر در واقع چیزی نداری، که بخواهد تقسیم شود.
رئیس کانون وکلای اصفهان، اضافه کرد: اما می‌بینیم حتی مسائلی که واضح و عیان است و صددرصد مخالف قوانین و واقعیت موجود امروز کشور ماست باز هم در سریال‌ها و فیلم‌ها می‌آید، این نشان‌دهنده این است که یا می‌خواهند سریال و فیلمشان جذاب‌تر شود یا اینکه واقعاً مشاور حقوقی ندارند و یا از عدم آگاهی مردم سو استفاده می‌کنند.
دکتر ادیب در ادامه با اعلام اینکه شاهد بیکاری وکلا هستیم، اظهار کرد: باتوجه‌ به قوانینی که در خصوص نهاد وکالت وضع شده، بیکاری از دانشجویان لیسانس حقوق، به سطح وکلا منتقل می‌شود و ما از دستگاه قضایی و از مجلس خواستیم که وکالت در پرونده‌ها اجباری شود، چراکه در بسیاری از پرونده‌ها به علت عدم حضور وکیل در هنگام طرح دعوی، دادخواست اشتباه طرح می‌کنند و علتش این است که وکیل ندارند.
اکنون کمتر از ۳۰ درصد پرونده‌ها دارای وکیل هستند.
وی با بیان اینکه بسیاری از قضات معتقدند وکیل کمک‌حال آنها در پرونده‌ها است، افزود: در واقع زوایای ریز پرونده‌ها را وکیل درمی‌آورد و به قوانینی که باید بدان استناد کند آگاه است و راه را برای مردم باز می‌کند. همچنین وکیل قوانینی را که قاضی باید به آن استناد کند و رأی بدهد را جمع‌آوری می‌کند و در واقع آن در پرونده‌هایی که وکیل حضور دارد زحمت قضات هم در دادگستری کم‌تر می‌شود. اطاله دادرسی به‌خاطر طرح دعاوی نادرست توسط مردم صورت می‌گیرد، علاوه بر اطاله دادرسی هزینه‌هایی که مردم بابت طرح دعوا و دادخواست‌هایی که می‌دهند از جیبشان می‌رود.
وی بر این باور است که قانون‌گذار با اجباری کردن وکالت در پرونده ها،علاوه بر اینکه کمک شایانی به مردم می‌کند می‌تواند بحران بیکاری وکلا را رفع کند. به این ترتیب، طرح دعاوی مردم نظام‌مند خواهد شد و خروجی دادگستری نیز بهتر می‌شود. متأسفانه آن چیزی که جای نگرانی دارد این است که گاهی فردی که مدرک و صلاحیت و اعتبارش را ندارد به مردم مشورت می‌دهد و آن وکیلی که زحمت کشیده و پروانه گرفته الان نمی‌تواند کار بکند.
وی افزود: بسیاری از وکلا می‌آیند که پروانه خود را تمدید اعتبار کنند؛ اما در طول سال ۲ تا پرونده ندارند، گاهی چند وکیل با هم یک دفتر را اجاره کرده‌اند تا بتوانند اجاره دفتر را دربیاورند. اینکه امروزه به‌وفور پروانه وکالت صادر می‌شود، به حرفه وکالت و دستگاه قضا آسیب می زند.
در حال حاضر بسیاری از وکلا برای تمدید پروانه‌شان مراجعه نمی‌کنند به‌خاطر اینکه کار ندارند و پرونده نیست که بخواهند وکالت انجام بدهند و از ناحیه آن درآمدی داشته باشند
Share/Save/Bookmark