سی و هفتمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب: 3220
 
سی و هفتمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان روز یکشنبه مورخ 07/09/1400 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان،روز  یکشنبه مورخ 07/09/1400 سی و هفتمین جلسه هیأت مدیره دوازدهمین دوره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان راس ساعت  12 با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیر حسین سجادیه، وکیل دکتر محمد جعفری فشارکی، وکیل سیامک اکبری، وکیل دکتر یاسین صعیدی، وکیل شهرام محقق دولت آبادی، وکیل مجتبی اسدیان و وکیل داوود عابدی در محل کانون برگزار شد.
در ابتدای جلسه ریاست کانون به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در فاصله جلسه گذشته و جلسه فعلی پرداخت:« در روز پنجشنبه مورخ 20/08/1400 چهل و پنجمین آئین تحلیف کارآموزان وکالت، با حضور وکیل دکتر جعفر کوشا- رئیس اتحادیه ی سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا)، حجت الاسلام و المسلمین اسدالله جعفری- رئیس کل دادگستری استان اصفهان، سید جمال حسینی- قائم مقام رئیس کل دادگستری استان اصفهان، علی اصفهانی- دادستان اصفهان و اعضای هیأت مدیره برگزار و در این آئین، 30 نفر از کارآموزان وکالت، پس از اتیان سوگند و توثیق شرافت، رسما به کسوت وکیل پایه ی یک دادگستری نائل آمدند.
در روزهای 26 و 27 آبان ماه چهلمین همایش اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران به میزبانی کانون وکلای دادگستری بوشهر برگزار گردید. دستور اول همایش، انتخابات هیأت رئیسه و بازرسان اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بود و مصوب گردید جناب آقای دکتر جعفر کوشا به عنوان رئیس اتحادیه، جناب آقای ابراهیم کیانی هرچگانی به عنوان نایب رئیس اول، جناب آقای محمود حبیبی به عنوان نایب رئیس دوم، جناب آقای محمد صابونچی به عنوان بازرس اصلی و جناب آقای علی حامد توسلی به عنوان بازرس علی البدل برگزیده شدند. دستور دوم همایش، آزمون 1400 بود و مصوب گردید نظر به ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری( مصوب 1376) و با توجه به اینکه متولی برگزاری آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری و تعیین دروس آن،کانون های وکلای دادگستری است با پیشنهاد شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، مبنی بر افزودن دروس حقوق اساسی( باضریب 1) و متون فقه با اصول فقه( با ضریب 1) به آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری برای نام نویسی متقاضیان شرکت در آزمون، موافقت شد. هیأت رئیسه پس از مذاکره با سازمان سنجش، تاریخ دقیق برگزاری آزمون را از بیستم بهمن ماه لغایت بیستم اسفندماه 1400 مشخص خواهد کرد. شورای اجرایی تفصیل دقیق دروس افزوده شده و منابع آن را را مشخص خواهد کرد. دستور سوم همایش ادامه اصلاح اساسنامه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران از ماده 17 به بعد بود که از دستور، خارج شد. دستور چهارم همایش، تخصیص بودجه برای پژوهشگاه، واحد رسانه و واحد آمار بود که مصوب گردید تخصیص بودجه برای پژوهشگاه، واحد رسانه و واحد آمار، جهت بررسی کارشناسی بیشتر به شورای اجرایی ارجاع شود. دستور پنجم همایش، تصویب افزایش سقف خواسته دعاوی مالی برای کارآموزان تا پنج میلیارد ریال بود. دستور ششم همایش، پیرامون اساسنامه مؤسسات حقوقی بود که کلیات اساسنامه ی مؤسسات حقوقی، تصویب و جهت بررسی کارشناسی بیشتر به شورای اجرایی ارجاع شد. دستور هفتم، دستورالعمل صدور گواهی وکالت تخصصی بود که کلیات آن تصویب و جهت بررسی کارشناسی بیشتر به شورای اجرایی ارجاع شد. دستور هشتم همایش، تصویب تراز مالی سال 1399 بود. در پایان کانون وکلای دادگستری همدان به عنوان میزبان همایش بعدی اتحادیه کانون های وکلای دادگستری برگزیده شد. بیانیه پایانی چهلمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران نیز که حاوی دیدگاه های هیأت عمومی است صادر و به شرح ذیل می باشد:
1.اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران برانگیخته از ارادۀ کانون های وکلای دادگستری و نماد وحدت و یک پارچگی به پشتوانۀ توان علمی و جایگاه وکلای دادگستری در جهت صیانت و دفاع از حقوق عامه و پاسداری از استقلال کانون ها و حمایت از وکلای دادگستری در موضع دفاع، تأسیس که هم دوش با قضات شریف در تحقق دادرسی عادلانه تلاش می نمایند. عدالت محوری، مبارزه با ظلم، استیفای حقوق مظلوم و پاسداری از حقوق ملت را وجهۀ همت خود قرار داده، پایبندی خود را به آن مجددا اعلام می نماید.
2.پراکندگی در فرایند تصویب پاره ای از طرح ها و لوایح و آیین نامه ها بدون توجه به اصول قانون اساسی و نیازهای منطبق با واقعیت جامعه در روند تصویب آن ها بدون جلب نظر کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی و نظریات صاحب نظران، اساتید دانشگاه و کارشناسان و وکلای دادگستری دلالت بر آن دارد که تصویب آن ها خارج از مدار قانونی صورت پذیرفته است. انتظار آن است تا شورای محترم نگهبان ضمن امعان نظر و بازنگری در طرح تسهیل که مبین نفی نحوه انتخاب شایستگان است دغدغه های دل سوزان به نظام حقوقی را تشفی بخشیده، موجبات تصویب قانون در مدار قانونی آن را میسر سازندتا از خسرانی که آثار آن متوجه حقوق ملت خواهد شد اجتناب گردد.
3.به موجب قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، کارآموزی و تعیین شرایط و ضوابط پذیرش و آموزش کارآموزان وکالت را کانون های وکلای دادگستری عهده دار هستند. هیأت عمومی به منظور رعایت قواعد متناسب با نیاز روز جامعه در تصمیم اخیر خود ضمن تأکید بر ماده 1 قانون مزبور این موارد را مدنظر قرار داده توجه داوطلبان را به مطالعۀ بیشتر حقوق عمومی و منابع فقهی، معطوف و در تصمیمات متخذه از هرگونه فرایندی که منافی حقوق عامۀ مردم و داوطلبان مشتاق به کسب منصب شریف وکالت باشند ممانعت بعمل خواهد آورد.
4.ضمن ابراز تأسف از وضعیت ناگوار معیشتی قشر عظیمی از آحاد جامعه و در راستای مطالبه گری حقوق ملت و تأکید بر رعایت آن توجه نهادهای تصمیم گیرنده را نسبت به اتخاذ تدابیر لازم و متناسب با امکانات، نیازمندی ها، حقوق اقتصادی و اجتماعی شهروندان نابرخوردار و آسیب پذیر جامعه از امکانات رفاهی، علی الخصوص توجه به مشکلات معیشتی که من جمله از سؤمدیریت و عدم بهره گیری از توان دلسوزان و مدیران لایق و متخصص، منشأ گرفته را اعلام می نماید. انتظار آن است که گفتار به عمل تبدیل، اقدامات لازم درخصوص تأمین نیازمند های معیشتی و اقتصادی قشر آسیب پذیر در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم آید.
5.هیأت عمومی ضمن تأکید بر رعایت قانون اساسی و اقدامات قانونی، دادخواهی را از حقوق مسلم آحاد جامعه می داند. در این راستا فراهم شدن موجبات دادرسی عادلانه جهت رفع تضییقات صورت گرفته نسبت به افرادی که بر اثر فعل یا نظر و گفتار خود تحت تعقیب مراجع صالحه قرار گرفته اند از مسئولان مربوطه علی الخصوص قوه قضائیه انتظار دارد تا موجبات استخلاص آنان را فراهم نماید.
6.هیأت عمومی ضمن تشکر از میهمان نوازی کانون محترم بوشهر، هیأت مدیره و هیأت اجرایی و همۀ عزیزانی که در راستای برگزاری همایش، منشأ خدمت و اثر بوده اند محل برگزاری همایش بعدی اتحادیه را کانون وکلای دادگستری همدان تعیین نمودند.
همچنین در روز پنجشنبه مورخ 04/09/1400 همایش روز جهانی منع خشونت علیه زنان به همت کمیسیون بانوان و با همکاری کمیسیون روابط عمومی و با نگاهی جامعه شناختی به قتلهای ناموسی زنان در ایران و نیز بررسی تجاوز جنسی به زنان توسط محارم، برگزار شد.»
سپس ریاست کانون براساس گزارش واصله از جانب واحد انفورماتیک به ارائه آمار تمدید الکترونیک پروانه وکالت همکاران پرداخت. وی بیان داشت:« بر اساس گزارش ارائه شده، آمار وکلای استان اصفهان 2931 نفر است که از این تعداد، درخواست تمدید پروانه ی 2334 نفر در اتوماسیون، نهایی شده است. 466 نفر تمدید پروانه 3 ساله و 65 نفر تمدید دو ساله و 1803 نفر تمدید یک ساله انجام داده اند. تمدید های درج شده در پروانه وکالت 2173 مورد، تعداد درخواستهای ناتمام وکالت 270 مورد و تعداد عدم تمدید پروانه 179 مورد بوده است. تعداد کل کارآموزان وکالت 234 نفر که تعداد درخواست تمدید پروانه کارآموزی نهایی شده در اتوماسیون، 204 مورد و تمدید پروانه درج شده در پروانه کارآموزی 182 مورد بوده است. تعداد درخواست های ناتمام کارآموزان نیز 28 مورد و عدم تمدید 2 مورد بوده است. این آمار حکایت از آن دارد که میزان استقبال همکاران از تمدید الکترونیک پروانه نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.»
در ادامه اعضای هیأت مدیره درخصوص انتشار کتاب اسامی وکلا و نحوه انجام آن گفت و گو و تبادل نظر نمودند. همچنین در راستای پیشنهاد وکیل امیرحسین سجادیه پبرامون مذاکره با اداره امور دارایی در ارتباط با محاسبه پرونده های تسخیری و معاضدتی بر اساس گواهی کانون و کسر آن از مالیات همکاران، اعضای هیأت مدیره به بحث و گفت و گو پرداخته و مقرر شد نایب رئیس محترم هیأت مدیره، مذاکرات و پیگیری های لازم در این رابطه را انجام دهند.
سپس هیأت مدیره وارد دستور جلسه شد:
دستور اول جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرا مصوب نمود درخصوص درخواست معافیت همکاران از تکالیف تسخیری و معاضدتی به سبب بیماری های مندرج در شیوه نامه معافیت از تکالیف معاضدتی و تسخیری، اعطای معافیت موقت( حداکثر تا شش ماه) در اختیار مؤسسه معاضدت بوده و مازاد آن به هیأت مدیره ارجاع خواهد شد. تصمیم مؤسسه معاضدت بر عدم شمول معافیت، قابل اعتراض در هیأت مدیره خواهد بود.
دستور دوم جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرا با استعفای افراد ذیل موافقت نمود:
1-وکیل حسین توسلی فر از کمیسیون روابط عمومی.
2-وکیل محمد رضوانی از شعبه دوم کمیته حل اختلاف.
3-وکیل مسعود رجبی سیاه بومی از کمیسیون حقوقی و نظریات مشورتی.
دستور سوم جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرا اساسنامه مرکز داوری کانون وکلای دادگستری را تصویب نمود.
دستور چهارم جلسه: هیأت مدیره ضمن بررسی پرونده های نقل و انتقال به اتفاق آرا اتخاذ تصمیم نمود.
جلسه در ساعت  15:00 به پایان رسید.
مقرر شد جلسه آتی هیأت مدیره در روز یکشنبه مورخ 14/09/1400 برگزار گردد.

انتهای خبر /

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark